עורך דין לקניית דירה – כיצד לבחור עו"ד מקרקעין

עורך דין נדאל דאוד

עורך דין לקניית דירה הנו איש המקצוע המרכזי בכל עסקת מקרקעין. עסקת המקרקעין נחשבת לעסקה החשובה ביותר שמבצע האדם בחייו. ההתקשרות למכירת או רכישת מקרקעין כרוכה בהתחייבויות כספיות ומשפטיות משמעותיות ביותר, אשר מלוות בסיכונים רבים, ודורשות מומחיות ומקצועיות רבה של עורך הדין המטפל בה. מומחיותו של עורך הדין לקניית דירה, המטפל בעסקה כוללת ידע רחב וניסיון עשיר בכל הקשור להיבטים השונים של עסקת המקרקעין, לרבות ידע רב בדיני המקרקעין השונים, דיני החוזים, דיני התכנון והבניה וכן, במיסוי המקרקעין (הזכאות לפטור ממס שבח/מס רכישה, אופן הפחתת המס, המסלול המומלץ להתקשרות החוזית, אופן תקיפת שומות המס, ועוד).

על כן, מומלץ מאוד לפנות לעורך דין מקרקעין, שהנו בעל ניסיון עשיר ומומחיות רבה בתחום דיני המקרקעין, מיסוי המקרקעין והתכנון והבניה, מפני שמדובר בתחומים מורכבים וסבוכים ביותר במשפט. בהקשר הזה מן הראוי לציין, כי קיימים במרחב עורכי דין רבים שאינם מיומנים ומנוסים בייצוג בעסקת מקרקעין, אך בכל זאת מציעים את שירותיהם לדורש. חשוב להבהיר, כי בשונה ממה שסוברים רבים, הייצוג בעסקת מקרקעין אינו מסתכם בהכנת החוזה וחתימתו בלבד, שכן לא מדובר בפעולה היחידה שעל עורך הדין לבצע בעסקת המקרקעין; חוזה המכר הנו מסמך משפטי שיש להגיע אליו לאחר שנעשו הכנות ובדיקות משפטיות ותכנוניות רבות בטרם התקשרות בעסקת מקרקעין, וכן לאחר שנבחן מסלול המס המומלץ עבור המוכר או הרוכש נכס מקרקעין, וכל זה דורש מומחיות ומקצועיות רבה אשר נצברת לאורך שנים של ניסיון מקצועי, לרבות בקיאות עורך הדין במקרקעין בפסיקת בתי המשפט האחרונה ובחידושים הרבים בתחום.

נציין, כי בשנים האחרונות קיימת תופעה רחבת היקף של תביעות משפטיות בבתי המשפט כנגד עורכי דין המטפלים בעסקאות מקרקעין כתוצאה מרשלנות מקצועית הנובעת מטיפול לקוי ולא מקצועי שלהם.

כאמור, בטרם כל התקשרות חוזית בעסקת מקרקעין יש לבחון אותה היטב, לרבות את ההיבטים המשפטיים והתכנוניים והמיסויים שלה, על מנת להפחית את הסיכונים המלווים כל עסקת מקרקעין, ובמטרה לשמור על זכויות מוכר או רוכש הזכות במקרקעין.

בשלב הראשון, יש לבצע בדיקה מקדמית מקיפה אשר תבחן את מצב הזכויות הקנייניות (אמינות וזכויות המוכר בלשכת רישום המקרקעין וברשות מקרקעי ישראל ועוד), ההתחייבויות לבנקים ולצדדים שלישיים (חוזי שכירות, הערות אזהרה, עיקולים, משכנתאות, חובות לרשויות, ועוד) והמצב התכנוני של הנכס (בדיקת תב"ע, זכויות הבניה, חריגות הבניה, היתרי הבניה, צווי הריסה, תכניות מופקדות ומאושרות באזור הנכס, ועוד), ובכך להפחית סיכונים הנובעים מהתקשרות נמהרת ולא מקצועית.

לאחר מכן, יש להכין חוזה מכר מקיף ומקצועי, התואם את מצב הזכויות הקנייני והתכנוני של הנכס, תוך התחשבות במסלול המס (מיסוי המקרקעין) המומלץ בנסיבות הקיימות של העסקה, ועל מנת להבטיח במידה רבה את זכויות מוכר או רוכש הנכס (הזכות במקרקעין) עד לרישום הזכויות בלשכת רישום המקרקעין (הטאבו).

בשלב מאוחר יותר, לאחר שהחוזה נחתם, על עורך הדין המייצג בעסקת מקרקעין ללוות את המוכר או הרוכש עד להשלמת העסקה ורישום הזכויות בלשכת רישום המקרקעין, וזאת לאחר שהובטח תשלום המסים המגיעים לרשויות. בעניין הזה מובהר, כי יש לבחור עורך דין מקרקעין בעל מומחיות רבה בדיני מיסוי מקרקעין השונים, לרבות בהוראות הביצוע של מנהל מיסוי מקרקעין, הפסיקה והחקיקה החדשה בתחום, וכן בהליכי ההשגה והערר לתקיפת שומות המס (מס שבח ומס רכישה), על מנת להעניק שירותים איכותיים ומקצועיים ולהפחית את המס שיידרש הצד לעסקת המקרקעין לשלם.

בשורה התחתונה, יש לבחור עורך דין מקרקעין הבקיא בתחום, בעל ניסיון עשיר אשר ישמור על האינטרסים של המוכר או הרוכש זכות במקרקעין, ומייצג נאמנה מול הצד השני לעסקה.

****

להתייעצות עם עורך-דין ונוטריון נדאל דאוד – בעל מומחיות בתחום הנדל"ן, ניתן להתקשר למספר 054-6858666​ או להשאיר פרטים כאן.

By |2023-03-02T13:24:45+03:00פברואר 28th, 2017|מאמרים משפטיים|
עבור למעלה