רכישת מגרש בכפר ורדים – מדריך קצר

רכישת מגרש בכפר ורדים | עו"ד נדאל דאוד

לאחרונה פונים למשרדנו מתעניינים רבים בנוגע לרכישת מגרשים בכפר ורדים, ובפרט בשלב ג'. השיקולים בדבר רכישת מגרש לבנייה עצמית באזור הנם מובנים וידועים. רכישת מגרש בשטח של כחצי דונם מאפשר בניית בית פרטי עם גינה פרטית רחבה באזור מגורים עם יתרונות מרובים, בפרט לאחר התפרצות הקורונה. מתעניינים אחרים מחפשים גם לרכוש בתי מגורים יד שנייה באזור.
לנוכח ההתעניינות הרבה כאמור, חשוב להרחיב את הידע בנושא, על מנת לאפשר למתעניינים גישה רחבה ומעמיקה לידע ולכן נשמח לפרט ולהנגיש את הידע בנושא רכישת מגרשים לבנייה בכלל ובכפר ורדים בפרט. בטרם פירוט הנקודות המרכזיות בעניין, חשוב לציין כי לאחרונה קיימת מגמת עלייה בריבית בנק ישראל, אשר נועדה להתמודד עם יוקר המחייה והאינפלציה הגוברת, ולכן חשוב לציין ולהדגיש, כי נטילת משכנתאות למימון רכישת מגרשים ובתי מגורים כרוכה בהחזרי משכנתא גבוהים במיוחד לנוכח העלייה בשיעור הריבית. לכן כבר כאן נציין, כי יש לבחון היטב את היכולת הכלכלית של הרוכש, לא רק בנקודת הזמן הנתונה היום, אלא גם לעתיד ולחישובי הריבית במשך השנים הבאות.
כעת נפרט מספר נקודות/הדגשים בנוגע לרכישת מגרש לבנייה בכלל ובאזור כפר ורדים בפרט:
  • בשנים האחרונות שווקו מגרשי בנייה רבים על-ידי רשות מקרקעי ישראל לבנייה עצמית בכפר ורדים. המגרשים שווקו באמצעות מכרזים אשר התפרסמו וכללו מגרשים בגדלים שונים, אך לרוב מדובר במגרשים ששטחם נע בין 450 מ"ר ל- 500 מ"ר.
  • חלק מהמכרזים היה פתוח לציבור הרחב וחלק מהמכרזים אפשר השתתפות אך ורק לבני המקום.
  • שווי המגרשים עלה בשנים האחרונות, כאשר שווי מגרש בכפר ורדים שלב ג' ששטחו כ- 500 מ"ר הגיע לכדי כמעט 1.5 מיליון ש"ח. חשוב לציין, כי קיימות דעות שונות באשר למגמת ההתייקרות, כאשר חלק מהדעות גורס כי קיימת מגמת ירידה בשווי המגרשים, בפרט לנוכח התרחבות ההיצע והביקוש המצטמצם והולך לנוכח התייקרות המשכנתאות. נציין, כי ניתן לבדוק את המחירים הרשמיים של המגרשים באמצעות אתר מידע נדל"ן מטעם רשות המסים אשר מאפשר קבלת מידע מהימן על מכירת מקרקעין שבוצעו בארץ לפי פילוחים שונים. לאתר מידע נדל"ן לחצו כאן.
  • באשר לרכישת מגרש במסגרת מכרזי רשות מקרקעי ישראל, חשוב לציין כי שווי המגרש מורכב משני מרכיבים מרכזיים: שווי הקרקע ועלויות הפיתוח. לרוב, במכרזים מצוין מחיר המינימום של המגרש בנוסף לעלויות הפיתוח הכוללות של כל מגרש ומגרש. הזוכה במגרש מסוים במכרזים המבוססים על "התמחרות" הנו המשתתף שהציע את שווי הקרקע הגבוה ביותר. יש לציין, כי בחלק מהמכרזים התחרות הנה על שווי קרקע של מגרש בלתי מסוים, כאשר הזוכים הנם המציעים את השוויים הגבוהים ביותר והם ישתתפו בהגרלה לפי גובה ההצעה שלהם.
  • לאחרונה, שווי המינימום למגרש בשטח של כ- 500 מ"ר (ללא עלויות הפיתוח) הגיע לכדי כ- 400,000 ש"ח.
  • חשוב לציין, כי לאחר הזכייה במכרז ובחירת המגרש, על הרוכש להגיש הצהרה למשרד מיסוי מקרקעין בדבר רכישת המגרש. חשוב להדגיש, כי מדובר בהצהרה נפרדת ועצמאית שחובה על כל רוכש להגיש למשרד מיסוי מקרקעין ללא קשר לדיווח המוגש על-ידי רשות מקרקעי ישראל. אי הגשת דיווח מטעם הרוכש תוביל להטלת קנסות בגין אי דיווח ובגין אי תשלום מס הרכישה.
  • מס הרכישה בגין רכישת מגרש הנו בשיעור של 6%. לאחר קבלת היתר בניה ניתן לקבל החזר של 1%.
  • שיעור מס הרכישה (6%) הנו משווי המגרש ביום בחירת המגרש (הדבר תלוי בהתקדמות בעבודות הפיתוח).
  • חשוב מאוד לבדוק ולדעת את המיקום של המגרש שהרי הדבר משפיע על זכויות הבניה בהתאם לתכנית הקיימת.
  • חשוב מאוד לבחון את המצב התכנוני הכולל של השכונה, לרבות המגרשים הסמוכים (הקלות, שימוש חורג וכו'). לבדיקת המצב התכנוני ניתן להסתייע, בין היתר, באתר האינטרנט של מינהל התכנון.

לסיכום חשוב להדגיש, כי רכישת מגרש לבניה בכפר ורדים הנה פעולה מורכבת הכוללת בדיקות מקדמיות רבות, ומחייבת בחינה כוללת של ההיתכנות הכלכלית, במיוחד לנוכח העלייה בשיעור הריבית במשק והתייקרות המשכנתאות. לכן, יש להיוועץ עם עו"ד מקרקעין בכפר ורדים הבקיא בתחום.

*המידע המפורט כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה על נקיטת או אי נקיטת פעולות משפטיות כלשהן. בטרם ביצוע פעולה משפטית יש להיוועץ עם עו"ד בתחום.

להתייעצות עם עורך-דין ונוטריון נדאל דאוד – בעל מומחיות בתחום הנדל"ן, ניתן להתקשר למספר 054-6858666​ או להשאיר פרטים כאן.

By |2023-03-02T13:14:16+03:00מרץ 2nd, 2023|מאמרים משפטיים|
עבור למעלה